2016 Results

Individual Kayak (19 participants)
1 – David Holder – 2 hours 18 minutes (cycling leg = 48 minutes)
2 – Laurent Lacroix – 2 hours 33 minutes (cycling leg = 53 minutes)
3 – Vern Nelson – 2 hours 38 minutes (cycling leg = 52 minutes)
4 – Scott Suski – 2 hours 42 minutes (cycling leg = 55 minutes)
5 – Scott Thomson – 2 hours 46 minutes (cycling leg = 55 minutes)
6 – Brent Wilkinson – 2 hours 49 minutes (cycling leg = 50 minutes)
7 – Kevin Holliday- 2 hours 52 minutes (cycling leg = 55 minutes)
8 – Cory Kowal – 2 hours 59 minutes (cycling leg = 1 hour 4 minutes)
9 – Braeden Pelland – 3 hours 1 minute (cycling leg = 1 hour 1 minute)
10 – Katherine Oksanen – 3 hours 4 minutes (cycling leg = 1 hour 1 minute)
11 – Corinne Zillman – 3 hours 8 minutes (cycling leg = 1 hour 12 minutes)
12 – Debbie Ravestein – 3 hours 9 minutes (cycling leg = 1 hour 4 minutes)
13 – Sonja West – 3 hours 16 minutes (cycling leg = 1 hour 9 minutes)
14 – Janice Rosen – 3 hours 19 minutes (cycling leg = 1 hour 14 minutes)
15 – Nancy Chapel – 3 hours 24 minutes (cycling leg = 1 hour 20 minutes)
16 – Kevin Laliberte – 3 hours 27 minutes (cycling leg = 1 hour 10 minutes)
17 – Tyler Thomas – 3 hours 38 minutes (cycling leg = 1 hour 18 minutes)
18 – Dawn Rossman – 3 hours 46 minutes 15 (cycling leg = 1 hour 17 minutes)
19 – Ken Chalmers – DNF (cycling leg = 1 hour 15 minutes)

Team Canoe (11 teams)
1 – Chug – Mark Tinant & Paul Chambers – 2 hours 47 minutes (cycling leg = 1 hour)
2 – Underachievers – Cory Baron & Steve Schroeder – 2 hours 51 minutes (cycling leg = 1 hour)
3 – Keep Calm & Go Hard! – Andrea Usackis & Patrick Sturridge – 2 hours 57 minutes (cycling leg = 1 hour 2 minutes)
4 – T3 Tandem – Dwayne Olson & Dave Wood – 3 hours 3 minutes (cycling leg = 1 hour 13 minutes)
5 – Green Team – Lori Darragh & Alan Noakes – 3 hours 4 minutes (cycling leg = 1 hour 3 minutes)
6 – Team Extreme – Keith Kurian & Brian Meaden – 3 hours 8 minutes (cycling leg = 1 hour 9 minutes)
7 – Those Dam Neighbours – Todd Hughes & Aidan Hughes – 3 hours 10 minutes (cycling leg = 1 hour 9 minutes)
8 – Doraleous and Associates – Austin Buell & Evan Buell – 3 hours 16 minutes (cycling leg = 58 minutes)
9 – Team Laliberte – Anna Laliberte & Eve Laliberte – 3 hours 23 minutes (cycling leg = 1 hour 15 minutes)
10 – Team WeatherFroese – Ben Weatherby & Greg Froese – 3 hours 28 minutes (cycling leg = 1 hour 9 minutes)
11 – Vicious Cycle – Danny Childerhouse & Steve Malo – 3 hours 36 minutes (cycling leg = 1 hour 19 minutes)

Kids’ Race (3 participants)
1 – Riley Chapel – 2 hours 36 minutes
2 – Rebecca Tinant – 2 hours 48 minutes
2 – Nolan Tinant – 2 hours 48 minutes

Advertisements